Medal & Award Winners

Medal & Award Winners  -  2018

GOLD MEDALS
# Name of the Medal Rollno Student Name Branch / Specialisation
1 Prof. Bhubaneswar Behera Gold Medal for Best All-rounder of the UG outgoing batch-2018 - No One Found Suitable
2 Institute Gold Medal for Best Graduate (B.Tech and B.Arch.) 114ME0141 CH. REWANT Mechanical Engineering
3 Institute Gold Medal for the Best Postgraduate (M.Tech.) 216CH2107 MADAN RAJ C Safety Engineering
4 Institute Gold Medal for the Best Postgraduate with Dual Degree B.Tech and M.Tech. 713CE3008 RAJRANI PATRA Transportation Engineering
5 Institute Gold Medal for the Best Postgraduate with Integrated M.Sc Degree 413CY5046 BHARATH A B Chemistry
6 Institute Gold Medal for the Best Postgraduate (M.Sc. and MA) 416LS2064 TRISHA KUNDU Life Science
7 Institute Gold Medal for the Best Postgraduate (MBA) 316SM1019 ANKITA MOHANTY School of Management
8 Gold Medal for the Best Under-graduate Project (B.Tech and B.Arch) 114ME0242 SHIVAM RAI Mechanical Engineering
9 Gold Medal for the Best Postgraduate Project  (M.Tech and Dual Degree) 216ME3480 BIBHU BHUSAN SHA Thermal Engineering
10 Gold Medal for the Best Project (M.Sc. Integrated M.Sc. & M.A) 416AS2137 JITESHWAR DADICH Atmospheric Sciences
MEDALS FOR BRANCH TOPPERS
B.Tech.
# Rollno Student Name Branch / Specialisation CGPA
1 114BM0625 SEEMADRI SUBHADARSHINI Biomedical Engineering 9.29
2 114BT0287 ARUNESH Biotechnology 9.11
3 114CE0312 JYOTIRANJAN SAHOO Civil Engineering 9.46
4 114CH0065 DIKSHA AGARWAL Chemical Engineering 9.41
5 114CR0355 SUBHASHREE SETHI Ceramic Engineering 8.78
6 114CS0137 ROHIT SURI Computer Science and Engineering 9.79
7 114EC0126 JASHASWINI BHUYAN Electronics and Communication Engineering 9.22
8 114EI0179 AMRUTNARAYAN PANIGRAHI Electronics and Instrumentation Engineering 9.17
9 114EE0418 ANUBHAB GHOSH Electrical Engineering 9.64
10 114FP0576 INDRANI MOHANTY Food Process Engineering 9.33
11 114ID0206 PRATIK PADHI Industrial Design 9.19
12 114ME0141 CH. REWANT Mechanical Engineering 9.81
13 114MM0255 SATYAKAM KAR Metallurgical and Materials Engineering 9.55
14 114MN0527 NIRVIKALP LOKESH Mining Engineering 8.84
B.Arch.
# Rollno Student Name Branch / Specialisation CGPA
1 113AR0018 JAY BIHANI Architecture 8.86
Integrated M.Sc.
# Rollno Student Name Branch / Specialisation CGPA
1 413CY5046 BHARATH A B Chemistry 9.34
2 413LS5052 SWAPNATOYA PANDA Life Science 8.42
3 413MA5059 SISHU SHANKAR MUNI Mathematics 8.85
4 413PH5021 JUNAID MAJEED BHAT Physics 8.90
B.Tech. M.Tech Dual Degree
# Rollno Student Name Branch / Specialisation CGPA
1 713CE3008 RAJRANI PATRA Transportation Engineering 9.58
2 713CE4012 SNIGDHA SARITA MOHAPATRA Water Resources Engineering 9.07
3 713CH1026 VISHAL VASUDEVAN Chemical Engineering 8.56
4 713CR2032 NISHIT KUMAR SADUAL Industrial Ceramic 9.01
5 713CS1039 TARUN KEDIA Computer Science 8.87
6 713CS2049 SEEMRAN MISHRA Information Security 8.63
7 713EC2059 NIKHIL KUMAR PATWARI VLSI Design and Embedded Systems 9.07
8 713EC5069 PRIYANKA PRIYADARSHINI SAHOO Communication and Networks 9.29
9 713EE1074 P ANKITA DORA Electronic Systems and Communication 8.06
10 713EE3083 SATWIK MOHANTY Control and Automation 9.13
11 713EE4093 SHUBHANGI JHA Power Electronics and Drive 9.60
12 713ME4106 SAMBIT SAHOO Mechatronics and Automation 8.89
13 713MM1132 POULAMI BANERJEE Metallurgical and Materials Engineering 8.77
14 713MN1121 AINESH PANDA Mining Engineering 8.38
M.Tech.
# Rollno Student Name Branch / Specialisation CGPA
1 216BM1004 APARNA M Biomedical Engineering 8.99
2 216BM2019 PRITHA PAUL Biotechnology 9.11
3 216CE1039 AKHILA V Geotechnical Engineering 9.58
4 216CE2041 SUDIPTA DASH Structural Engineering 9.80
5 216CE3065 MANASWINEE KAR Transportation Engineering 9.74
6 216CE4088 VISHAL SAGAR NAVANE Water Resources Engineering 9.37
7 216CH1103 SAIBAL TRIVEDY Chemical Engineering 8.61
8 216CH2107 MADAN RAJ C Safety Engineering 9.82
9 216CR2130 TRINAY MONDAL Industrial Ceramics 8.84
10 216CS1146 PINKAR ROY Computer Science 8.97
11 216CS2156 VISHNU PRIYANKA GUJJULA Information Security 8.82
12 216CS3183 JAYA SHUKLA Software Engineering 9.04
13 216CS4185 AVIJIT CHAKRABARTY Analytics and Decision Sciences 9.10
14 216EC2204 ABHINAV M VLSI Design and Embedded Systems 9.54
15 216EC3215 SUBHAJIT KUMAR INDRA Electronics and Instrumentation Engineering 9.28
16 216EC5232 PRIYANKA MAITY Communication and Networks 9.50
17 216EC6242 ULLI SRINIVASU Signal and Image Processing 9.55
18 216EE1267 TUMMA DIVYA VANI Electronic Systems and Communication 8.96
19 216EE3281 SHAMIK BHATTACHARYYA Control and Automation 8.83
20 216EE4306 KETU PAL Power Electronics and Drives 8.68
21 216EE5327 KANCHI SUNIL Industrial Electronics 8.78
22 216ID1343 NISHANT KUMAR SINGH Industrial Design 9.42
23 216ME1352 ABHISHEK PATRA Machine Design and Analysis 9.25
24 216ME2372 CHINMAYA KUMAR PADHEE Production Engineering 9.53
25 216ME3380 ASWIN JAGADEESH A Thermal Engineering 9.56
26 216ME5401 ANIL KUMAR Cryogenic and Vacuum Technology 9.47
27 216ME6417 VIKAS GAVEL Plastics, Composites and Timber Engineering 9.40
28 216MM1440 BHARATH KUMAR YADLAPALLI Metallurgical and Materials Engineering 8.93
29 216MM2456 MADHAV SINGH SOLANKI Steel Technology 8.83
30 216MN1458 MOHIT PATIDAR Mining Engineering 8.30
MA
# Rollno Student Name Branch / Specialisation CGPA
1 416HS1007 SATABDI ROY Development Studies 8.74
M.Sc.
# Rollno Student Name Branch / Specialisation CGPA
1 416CY2033 SUBHASIS CHATTOPADHYAY Chemistry 9.27
2 416AG2016 AISHWARYA NANDA Applied Geology 9.43
3 416AS2026 SRAMANA NEOGI Atmospheric Sciences 9.56
4 416LS2064 TRISHA KUNDU Life Science 9.60
5 416MA2082 MANSI DEVI Mathematics 8.57
6 416PH2101 JYOTI BISHT Physics 8.79
ENDOWMENT MEDALS
# Name of the Medal Rollno Student Name Branch / Specialisation
1 Prof. S.C.Naik Gold Medal for Best Graduate of Chemical Engineering 114CH0065 DIKSHA AGARWAL Chemical Engineering
2 Snigdhashri Patra Memorial Gold Medal for the best Ph.D.Thesis of 2017-18 514CE1002 KAMALINI DEVI Civil Engineering
ENDOWMENT AWARDS
# Name of the Medal Rollno Student Name Branch / Specialisation
1 Saurav Ranjan Kar Memorial Award (Best Graduate of the Institute) 114ME0141 CH. REWANT Mechanical Engineering
2 Pranab Memorial Award  (Best Graduate of Mechanical Engineering) 114ME0141 CH. REWANT Mechanical Engineering
3 Bhaswati Paul Memorial Award  (Best Project on Environment Pollution) - No One Found Suitable
4 Santa Jain Prize Best product oriented project 114ME0242 SHIVAM RAI Mechanical Engineering
5 Bunty Memorial Award (Best Engineering Graduate of the Institute) 114ME0141 CH. REWANT Mechanical Engineering
6 Sugat Kishoire Mall Memorial Award  (Best Graduate of Electrical Engineering) 114EE0418 ANUBHAB GHOSH Electrical Engineering
7 Prof. Ashok Kumar Mohanty Award  (Best All-rounder of Metallurgical and Materials Engineering) 114MM0255 SATYAKAM KAR Metallurgical and Materials Engineering
8 Ronak Das Memorial Award  (Best Undergraduate Project of Chemical Engineering) 114CH0323 JISHA BHATTACHARJEE Chemical Engineering